Final programme

Sunday 29 August
17:00-19:00 Registration
Location: Polar Meetings office, Levi village
19:00-21:00 Get-together party
Location: Levin Lapinkylä, bus transportation from Polar Meetings office at 19:00 and 19:30


Monday 30 August
8:00-8:50 Registration
Location: Levi Summit conference centre
8:50-9:00 Opening
9:00-10:00 Henry Tirri: How does scale matter for machine learning in a sensor data rich world?
Session chair: Samuel Kaski
10:00-10:30 Coffee
10:30-12:10 Dimensionality reduction and information visualization
Session chair: Marc Van Hulle
  • Mutual Information based dimensionality reduction with application to non-linear regression
    Lev Faivishevsky and Jacob Goldberger
  • Functional Data Representation Using Correntropy Locally Linear Embedding
    Genaro Daza-Santacoloma, Germán Castellanos-Domínguez and Jose Principe
  • Local Dimensionality Reduction for Multiple Instance Learning
    Saehoon Kim and Seungjin Choi
  • Multiplicative Updates for t-SNE
    Zhirong Yang, Chiwei Wang and Erkki Oja
  • Manifold-Respecting Probabilistic Matrix Tri-factorization
    Shounan An, Jiho Yoo and Seungjin Choi
12:10-14:30 Lunch, Excursion
14:30-15:00 Coffee
15:00-16:00 Image and video processing
Session chair: Nick Kingsbury
  • Single-frame Image Super-resolution Unising a Pearson Type VII MRF
    Ata Kaban and Sakinah Pitchay
  • A One-pass Resource-Allocating Codebook for Patch-based Visual Object Recognition
    Amirthalingam Ramanan and Mahesan Niranjan
  • Learning Spatial Filters for Multispectral Image Segmentation
    Devis Tuia, Rémi Flamary, Gustavo Camps-Valls and Alain Rakotomamonjy
16:00-17:00 Signal processing
Session chair: Javier Vía Rodríguez
  • Improperness Measures for Quaternion Random Vectors
    Javier Vía, David Ramírez, Ignacio Santamaría and Luis Vielva
  • Bayesian BCJR for channel equalization and decoding
    Luis Salamanca, Juan José Murillo-Fuentes and Fernando Pérez-Cruz
  • Reinforcement Learning Method for Energy Efficient Cooperative Multiband Spectrum Sensing
    Jan Oksanen, Jarmo Lundén and Visa Koivunen
17:30-19:00 Poster session I
Location: Meeting room Kelo, Sokos Hotel Levi
19:00-20:00 Dinner
Location: Restaurant, Sokos Hotel Levi
20:00-21:30 Poster session II
Location: Meeting room Kelo, Sokos Hotel Levi


Tuesday 31 August
8:50-9:50 Tom M. Mitchell: Machine Learning for Studying Neural Representations of Word Meanings
Session chair: Konstantinos Diamantaras
9:50-10:20 Coffee
10:20-11:20 Neuroinformatics
Session chair: José Príncipe
  • Error-related Potential recorded by EEG in the context of a P300 Mind Speller Brain-Computer Interface
    Adrien Combaz, Nikolay Chumerin, Nikolay V. Manyakov, Arne Robben, Johan A. K. Suykens and Marc M. Van Hulle
  • Removal of Ballistocardiogram Artifacts Exploiting Second Order Cyclostationarity
    Foad Ghaderi, Kianoush Nazarpour, John G. McWhirter and Saeid Sanei
  • A Constrained NMF Algorithm for BOLD detection in fMRI
    Saideh Ferdowsi, Vahid Abolghasemi and Saeid Sanei
11:20-12:00 Non-negative matrix factorization
Session chair: Seungjin Choi
  • Sparse Nonnegative Matrix Factorization Using ℓ0-Constraints
    Robert Peharz, Michael Stark and Franz Pernkopf
  • Non-negative Matrix Factorization for Parameter Estimation in Hidden Markov Models
    Balaji Lakshminarayanan and Raviv Raich
12:00-13:00 Lunch
13:00-14:50 Special session: Towards multimodal proactive interfaces using large-scale machine learning
13:00 Opening
Mikko Kurimo, Aalto University
13:10 Participant's talk 1: Contextual Information Access with Augmented Reality
Antti Ajanki, Aalto University, Finland
13:30 Invited talk 1: Reality Mining for Real: Human Behavior and Large-Scale Mobile Phone Data
Daniel Gatica, IDIAP, Switzerland
14:00 Participant's talk 2: Inferring task-relevant image regions from gaze data
Arto Klami, Aalto University, Finland
14:20 Invited talk 2: Towards Symbiotic Brain Machine Interfaces
Jose Principe, University of Florida, USA
14:50-15:50 MLSP Data Competition
14:50 Data Competition Rules and Results
Mikko Kurimo, Aalto University
15:10 Data Competition Prize ceremony
Mikko Kurimo, Aalto University
15:20 Data Competition Place 1 talk
Jose M. Leiva, Universidad Carlos III de Madrid, Spain
15:30 Data Competition Place 2 talk
Zafer Iscan, Istanbul Technical University, Turkey
15:40 Data Competition Place 3 talk
Benjamin Labbe, INSA de Rouen, France
15:50-16:20 Coffee
16:20-18:00 Kernels and classification
Session chair: Mahesan Niranjan
  • Support Vector Regression as Conditional Value-at-Risk Minimization with Application to Financial Time-series Analysis
    Akiko Takeda, Jun-ya Gotoh and Masashi Sugiyama
  • A Computationally-efficient Alternative to Kernel Logistic Regression
    Masashi Sugiyama and Jaak Simm
  • Bilingual Sentence Matching Using Kernel CCA
    Abhishek Tripathi, Arto Klami and Sami Virpioja
  • Extension of Wirtinger Calculus in RKH Spaces and the Complex Kernel LMS
    Pantelis Bouboulis and Sergios Theodoridis
  • Leveraging k-NN for generic classification boosting
    Paolo Piro, Richard Nock, Frank Nielsen and Michel Barlaud
18:45-19:00 Bus Transportation to Banquet Dinner
from Sokos Hotel Levi in the Levi village
19:00-22:00 Banquet Dinner
Location: Restaurant Tuikku on the Levi fell


Wednesday 1 September
8:50-9:50 Zoubin Ghahramani: Recent directions in nonparametric Bayesian machine learning
Session chair: Erkki Oja
9:50-10:20 Coffee
10:20-11:20 Gaussian processes
Session chair: Aki Vehtari
  • PASS-GP: Predictive Active Set Selection for Gaussian Processes
    Ricardo Henao and Ole Winther
  • Ranking of Gene Regulators through Differential Equations and Gaussian Processes
    Antti Honkela, Marta Milo, Matthew Holley, Magnus Rattray and Neil Lawrence
  • Persons Tracking with Gaussian Process Joint Particle Filtering
    Jaakko Suutala, Kaori Fujinami and Juha Röning
11:20-12:00 Data analysis
Session chair: Jan Larsen
  • Variational Bayes learning over multiple graphs
    Motoki Shiga and Hiroshi Mamitsuka
  • Archetypal Analysis for Machine Learning
    Morten Mørup and Lars Kai Hansen
12:00-13:00 Lunch
13:00-14:00 Dynamical state-space models
Session chair: Ole Winther
  • Model Based Learning of Sigma Points in Unscented Kalman Filtering
    Ryan Turner and Carl Rasmussen
  • Sigma Point Methods in Optimal Smoothing of Non-Linear Stochastic State Space Models
    Simo Särkkä and Jouni Hartikainen
  • Variational Inference and Learning for Non-Linear State-Space Models with State-Dependent Observation Noise
    Veli Peltola and Antti Honkela
14:00-14:30 Coffee
14:30-16:10 Sensory data processing
Session chair: Vladimir Pavlovic
  • Estimating Human Predictability from Mobile Sensor Data
    Bjørn Sand Jensen, Jakob Eg Larsen, Jan Larsen, Lars Kai Hansen and Kristian Jensen
  • Visual Tracking with Singular Value Particle Filter
    Xiling Luo and Yan Huang
  • Multivariate Bayesian Classification of Tongue Movement Ear Pressure Signals Based on the Wavelet Packet Transform
    Khondaker A. Mamun, Michael Mace, Mark E. Lutmen, Ravi Vaidyanathan, Shouyan Wang and Lalit Gupta
  • The Markov Selection Model for Concurrent Speech Recognition
    Paris Smaragdis and Bhiksha Raj
  • Theoretical Analysis of Iterative Weak Spectral Subtraction via Higher-Order Statistics
    Takayuki Inoue, Hiroshi Saruwatari, Yu Takahashi, Kiyohiro Shikano and Kazunobu Kondo
16:10-16:30 Conclusion


Poster session I

  • SVM-Based Fast Pedestrian Recognition Using a Hierarchical Codebook of Local Features
    Bassem Besbes, Benjamin Labbe, Alexandrina Rogozan and Abdelaziz Bensrhair
  • Machine Learning for Intrusion Detection: Modeling the Distribution Shift
    Bassam Farran, Craig Saunders and Mahesan Niranjan
  • Chaotic Time Series Prediction by Combining Echo-State Networks and Radial Basis Function Networks
    Yoshitaka Itoh and Masaharu Adachi
  • Transient analysis of an output signal based combination of two NLMS adaptive filters
    Tõnu Trump
  • Pruning Reservoirs with Random Static Projections
    John B. Butcher, David Verstraeten, Benjamin Schrauwen, Charles R. Day and Peter W. Haycock
  • Three-Way Analysis of Structural Health Monitoring Data
    Miguel Ángel Prada, Jaakko Hollmén, Janne Toivola and Jyrki Kullaa
  • A Fixed Point Update for Kernel Width Adaptation in Information Theoretic Criteria
    Antonio Paiva and Jose Principe
  • Music genre classification using the temporal structure of songs
    Darío García-García, Emilio Parrado-Hernández, Jerónimo Arenas-García and Fernando Diaz-de-Maria
  • Statistically Linearized Recursive Least Squares
    Matthieu Geist and Olivier Pietquin
  • Boundary compensated kNN graphs
    Kumar Sricharan, Raviv Raich and Alfred Hero
  • Convergence-Guaranteed Multiplicative Algorithms for Nonnegative Matrix Factorization with Beta-Divergence
    Masahiro Nakano, Hirokazu Kameoka, Jonathan Le Roux, Yu Kitano, Nobutaka Ono and Shigeki Sagayama
  • Fuzzy relational kernel clustering with local scaling parameter learning
    Ouiem Bchir and Hichem Frigui
  • Feature Selection for Regularized Least-Squares: New Computational Short-Cuts and Fast Algorithmic Implementations
    Tapio Pahikkala, Antti Airola and Tapio Salakoski
  • Blind Separation of Three Binary Sources From One Nonlinear Mixture
    Konstantinos Diamantaras and Theophilos Papadimitriou
  • A Cross-Validation Approach to Trajectory and Shape Reconstruction for Rigid Bodies
    Jieqi Yu, Haipeng Zheng, Sanjeev R. Kulkarni and H. Vincent Poor
  • Semi-supervised Remote Sensing Image Classification via Maximum Entropy
    Ayse Erkan, Gustavo Camps-Valls and Yasemin Altun
  • Systematic Estimation of ANN Classification Performance Employing Synthetic Data
    Harry Powell, John Lach and Maite Brandt-Pearce
  • Smooth Noisy PCA Using a 1st Order Roughness Penalty
    Jakob Sigurdsson and Magnus Ulfarsson
  • Sparse Dictionary Methods for EEG Signal Classification in Face Perception
    Shahriar Shariat, Vladimir Pavlovic, Thomas Papathomas, Ainsley Braun and Pawan Sinha
  • Feature Extraction via Dynamic PCA for Epilepsy Diagnosis and Epileptic Seizure Detection
    Shengkun Xie, Anna T. Lawniczak, Yuedong Song and Pietro Lio
  • Indoor Location Recognition Using Fusion of SVM-based Visual Classifiers
    Mats Sjöberg, Markus Koskela, Ville Viitaniemi and Jorma Laaksonen

Poster session II

  • Automatic Vocal Effort Detection for Reliable Speech Recognition
    Petr Zelinka and Milan Sigmund
  • Image Prior Combination in Super-Resolution Image Registration & Reconstruction
    Salvador Villena, Miguel Vega, S. Derin Babacan, Rafael Molina and Aggelos K. Katsaggelos
  • Unsupervised Document Clustering Using Multi-Resolution Latent Semantic Density Analysis
    Jerome Bellegarda
  • Bayesian Mapping with Probabilistic Cubic Splines
    Carsten Hasberg and Stefan Hensel
  • Statistical classification and proportion estimation -- an application to a macroinvertebrate image database
    Johanna Ärje, Salme Kärkkäinen, Kristian Meissner and Tuomas Turpeinen
  • Kalman Filtering and Smoothing Solutions to Temporal Gaussian Process Regression Models
    Jouni Hartikainen and Simo Särkkä
  • Fast Online Anomaly Detection Using Scan Statistics
    Ryan Turner, Steven Bottone and Zoubin Ghahramani
  • Augmented Genetic Programming for Automatic Digital Modulation Classification
    Zhechen Zhu, Muhammad Waqar Aslam and Asoke Kumar Nandi
  • A Fast Algorithm for Blind Extraction of Smooth Complex Sources with Application in EEG Conditioning
    Soroush Javidi and Danilo Mandic
  • Fast L0-based sparse signal recovery
    Yingsong Zhang and Nick Kingsbury
  • Single Trial BCI Operation via Wackermann Parameters
    Ian Daly, Nitin Williams and Slawomir Jaroslaw Nasuto
  • Selection of Non-Uniformly Spaced Orientations for Gabor Filters Using Multiple Kernel Learning
    Dileep A D and Chandra Sekhar Chellu
  • Dirichlet Mixtures of Graph Diffusions for Semi Supervised Learning
    Christian Walder
  • SNR-Dependent Filtering for Time of Arrival Estimation in High Noise
    Sasha Apartsin, Leon N Cooper and Nathan Intrator
  • Adaptive kernel ridge regression for image denoising
    Marcelo Armengot, Valero Laparra, Luis Gómez-Chova, Jesús Malo and Gustavo Camps-Valls
  • Features Extraction Via Wavelet Kernel PCA for Data Classification
    Shengkun Xie, Anna T. Lawniczak and Pietro Lio
  • Texture Feature-Based Language Identification Using Wavelet-Domain BDIP, BVLC, and NRMA Features
    Woo Shin Lee, Nam Chul Kim and Ick Hoon Jang
  • Nu-Structured Support Vector Machines
    Sungwoong Kim, Jongmin Kim, Sungrack Yun and Chang D. Yoo
  • A Conditional Independence Perspective of Variable Selection
    Sohan Seth and Jose Principe
  • Extracting Cues from Speech for Predicting Severity of Parkinson's Disease
    Meysam Asgari and Izhak Shafran
  • Novelty detection by nonlinear factor analysis for structural health monitoring
    Ville Lämsä and Tapani Raiko